VEGA
VEGA 2/0013/25: Interpretácia periodických a neperiodických deformácií zemskej kôry v oblasti Západných Karpát na základe paralelných meraní horizontálnych posunutí. Riešiteľ: RNDr. Peter Fabo, PhD.
Anotácia: Cieľom projektu je skúmať periodické (opakujúce sa) i neperiodické (náhodné alebo zdĺhavé) deformácie zemskej kôry v oblasti Západných Karpát. Použité budú paralelné merania horizontálnych posunutí – t. j. súčasné použitie viacerých meracích metód (napr. GNSS siete, geodetické prístroje, gravimetria), aby sa zistil komplexný obraz deformácií v regióne.
VEGA 2/0043/25Sledovanie vplyvu dopandov na biosklá novej generácie s využitím na prípravu sklo-keramiky s vhodnými biomedicínskymi vlastnosťami. Riešiteľ: Ing. Branislav Hruška, PhD.
Anotácia: Cieľom tohto projektu je štúdium a optimalizácia prípravy sklokeramiky z Bioskla 45S5 dopovanej prvkami ako Ga,Zn,Sr, atď. Biosklo môže byť dopované množstvom rôznych prvkov s cieľom pridať nové alebo zlepšiť existujúce biomedicínske vlastnosti tohto materiálu. Príprava sklokeramiky z bioglass sa v posledných rokoch intenzívne využíva ako jedna z najmodernejších metód zlepšenia mechanických vlastností tohto materiálu pri zachovaní jeho výhodných biomedicínskych vlastností. Pochopenie procesu tvorby kryštálov v bioskle je stále aktuálnou témou, aby sa mohla uskutočniť kvantifikácia kinetiky rastu kryštálov v súvislosti s makroskopicky pozorovanou premenou amorfnej fázy na kryštalickú fázu. Podmienky kinetiky dopovaných bioskiel novej generácie ešte nie sú úplne popísané. Cieľom predkladaného projektu je komplexné štúdium kinetiky rastu kryštálov, procesu kryštalizácie ale aj procesy ktoré súvisia s procesmi štrukturálnej relaxácie a viskózneho toku za účelom prípravy sklokeramiky na báze dopovaných bioskiel.
VEGA 1/0109/25: Teoretický model ESG v segmente MSP v krajinách V4. Riešiteľ: prof. Ing. Jaroslav Belás, PhD.
Anotácia: Koncept ESG (skratka z anglických slov Environmental, Social, and Governance) predstavuje významnú oblasť v rámci legislatívnych a výkonných aktivít v Európskej únií, ktoré sú zamerané na udržateľný ekonomický rast. Smernice Európskeho parlamentu určujú veľkým podnikom a malým a stredným firmám (MSP), ktoré sú kótované na burze povinnosť vykazovať metriky ESG. V kontexte výrazného spoločenského tlaku na zabezpečenie kvalitného života pre budúce generácie možno očakávať, že ESG bude záväzné aj pre ostatné MSP. Možno predpokladať, že implementácia ESG v segmente MSP bude prebiehať postupne s potrebou nájsť vhodné motivačné faktory a s cieľom získať podporu týchto firiem. Vedecký projekt je zameraný na výskum postojov MSP v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4). Výsledky projektu preukážu významné faktory, ktoré formujú metriky ESG v segmente MSP, intenzitu postojov MSP, kritické miesta vo vnímaní a akceptácií konceptu ESG, čo umožní viesť jasne zameranú spoločenskú diskusiu k tejto problematike.
VEGA 1/0289/25: Výroba filamentov pre 3D tlač s aplikáciou recyklovaných materiálov a plnív - základný výskum a štúdia. Riešiteľ: prof. Ing. Jan Krmela, Ph.D.
Anotácia: Projekt má charakter základného materiálového výskumu v oblasti 3D tlače a recyklácie materiálov, nakoľko pre výrobu filamentov budú využité recykláty ako aj úpravy laboratórnej linky za účelom výroby filamentov. Projekt má jasne špecifikovaných päť cieľov: 1). Navrhnúť modifikáciu stávajúcich materiálov najmä PETG/ABS s aplikáciou vybraných recyklovaných materiálov pre výrobu filamentov pre 3D tlač. 2). Upraviť laboratórne extrúderové zariadenie určené pre výrobu polymérov z granulátov s cieľom vytvorenia plne funkčnej laboratórnej výrobnej linky pre výrobu filamentov s definovaným kruhovým prierezom 1,75 a 2,85 mm v danej výrobnej tolerancii pre potreby 3D tlače. 3). Stanoviť optimálne technologické parametre ako je odťahová rýchlosť pre výrobu filamentov s presným priemerom filamentov.
4). Stanoviť materiálové parametre vyrobených filamentov na základe vybraných mechanických skúšok. 5). Stanoviť optimálne tlačové parametre pre 3D tlač s filamentami z modifikovaných materiálov (recykláty a plniva).
VEGA 1/0440/25: Hodnotenie pracovného výkonu sestier prostredníctvom peer review v kontexte nových trendov v riadení ľudských zdrojov. Riešiteľ: doc. Ing. Magdaléna Tupá, PhD.
Anotácia: Výskumná úloha sa zaoberá skúmaním vzťahu medzi hodnotením pracovného výkonu sestier prostredníctvom nástroja peer review a kvalitou ošetrovateľskej starostlivosti v kontexte poskytovania zdravotníckych služieb. Predmetom zisťovania je taktiež analýza vplyvu vzájomného hodnotenia pracovného výkonu sestrami na rozvoj a kariérny rast, angažovanosť a odmeňovanie. Očakávaným prínosom pre vedu je vytvorenie funkčného modelu hodnotenia v ošetrovateľstve s dôrazom na zvyšovanie kvality poskytovaných zdravotníckych služieb a bezpečnosti pacienta. Zároveň bude mať pozitívny dopad na rozvoj klinických i riadiacich kompetencií sestier, zvýši možnosti ich kariérneho rastu a podporí ich angažovanosť. Prínos pre prax je v návrhu národného štandardizovaného nástroja pre peer review hodnotenie v ošetrovateľstve a overenie jeho použiteľnosti v praxi ako nástroja „best practicies“ riadenia ľudských zdrojov v zdravotníckych zariadeniach.
VEGA 1/0265/24: Aplikácia alternatívnych plnív v rozvoji progresívnych polymérnych materiálov. Riešiteľ: Ing. Ivan Labaj, PhD.
Anotácia: Projekt je zameraný na štúdium vlastností alternatívnych plnív na báze modifikovaných ílových produktov, drevného popola a biopolymérov celulózového a necelulózového typu, s predpokladom ich využitia ako ekologicky vhodných aditív do elastomérnych zmesí a kompozitov na prípravu nových polymérnych materiálov. Skúma sa charakter vybraných alternatívnych plnív, ich spektrálne, štruktúrne, fyzikálno-chemické, termické vlastnosti a morfológia. Analyzuje sa vplyv veľkosti častíc a množstva alternatívnych plnív, v prípade biopolymérov ich chemická a fyzikálna úprava, resp. v kombinácii s tenzidmi na reologické, fyzikálno-mechanické, termické, dynamicko-mechanické vlastnosti a morfológiu pripravených elastomérnych zmesí, kompozitov a vulkanizátov pred a po vystavení ich povrchov pôsobeniu DCSBD plazmovému výboju. Skúmajú sa vzájomné interakcie a medzifázová adhézia alternatívnych plnív s elastomérnou matricou s cieľom pripraviť nové funkčné progresívne polymérne materiály a kompozity s vylepšenými parametrami.
VEGA 1/0080/24: Mikroštruktúrne podporovaná predikcia únavovej životnosti nosných titánových ortopedických implantátov. Riešiteľ: prof. RNDr. Jaroslav Pokluda, CSc.
Anotácia: Scaffoldy sú porézne štruktúry používané ako implantáty v ortopedických aplikáciách, ktoré sa zvyčajne vyrábajú selektívnym laserovým tavením (SLM). Nová technológia nazývaná priame písanie atramentom (DIW) dokáže navrhnúť štruktúry s hierarchickou pórovitosťou. Nedávna štúdia o únavovom správaní DIW scaffoldov ukázala, že únavová pevnosť poréznych scaffoldov je porovnateľná s najsilnejšími štruktúrami SLM a rádovo vyššia ako pevnosť hustých DIW scaffoldov. Z toho vyplýva možnosť kombinovať priaznivé účinky zvýšenej pórovitosti a únavovej odolnosti. Hlavným cieľom projektu je poskytnúť kvantitatívnu teoretickú interpretáciu tohto experimentálneho zistenia v zmysle efektov tienenia vyvolaných pórovitosťou, ktoré znižujú rýchlosť rastu únavových trhlín. Rozšírené experimentálne analýzy už porušených DIW scaffoldov s 5,9 % a 14,3 % pórovitosťou poskytnú údaje potrebné na teoretické overenie dominantnej úlohy efektov tienenia hrotov trhlín pri zlepšovaní únavovej životnosti. Vyrobia sa niektoré nové scaffoldy s 10 % pórovitosťou a podrobia sa únavovým skúškam s cieľom spresniť teoretickú predpoveď. Pomocou modelovania metódou konečných prvkov sa odhadne aj najvyššia úroveň pórovitosti, ktorá už úplne znižuje únavovú odolnosť scaffoldov.
VEGA 1/0045/24: Vývoj luminiscenčných materiálov pre nekontaktnú optickú termometriu. Riešiteľ: Dr. Dagupati Rajesh, PhD.
Anotácia: Navrhovaný výskum je zameraný na použitie pomerovej optickej termometrie nano/mikro-štruktúrovaných materiálov. Materiály budú sfunkčnené luminiscenčnými centrami s tepelným zhášaním na zlepšenie technológie snímania teploty. Na preskúmanie zmien v pomere intenzity prechodov patriacich rôznym energetickým úrovniam luminiscenčných centier v súvislosti s tepelným účinkom sa použijú štruktúrované materiály, ako súkryštály na báze fluoridu vyzrážané v silikátovom skle, známe ako silikátová sklokeramika a fosfory na báze fluoridu budú využité v kombinácii s luminiscenčnými centrami - iónmi vzácnych zemín a iónmi prechodných kovov (ďalej skratky RE3+ a TM). Tieto materiály sa budú vyrábať metódami tavenia, sól-gél a hydrotermálnymi metódami s osobitným zameraním na kombinácie iónov RE3+, ako aj na kombinácie iónov RE3+ a TM a budú charakterizované pomocou pokročilých charakterizačných techník. Prístupy navrhnuté v tejto téme sú zamerané na vývoj nano/mikroštruktúrovaných luminiscenčných materiálov so zlepšenými
VEGA 1/0448/24: Výskum kľúčových determinantov ľudského kapitálu a ekonomického rastu v podmienkach rozvoja digitálnej ekonomiky. Riešiteľ: Ing. Jana Masárová, PhD.
Anotácia: Vedecký projekt je reflexiou na aktuálne trendy a potreby rozvoja digitálnej ekonomiky, ktorá prebieha v rámci stále aktuálnej koncepcie priemyslu 4.0. Digitálna ekonomika kladie stále vyššie nároky na kvalitu ľudského kapitálu, ktorú indikujú vedomosti, zručnosti a kompetencie zamestnancov. Uspokojenie nárokov na kvalitu ľudského kapitálu vyžaduje investície do formálneho, neformálneho vzdelávania a učenia sa. Investície do rozvoja ľudského kapitálu ovplyvňujú ekonomický rast, ktorý je jeden z hlavných ukazovateľov vyspelosti spoločnosti a je podmienený inovačnou výkonnosťou a konkurencieschopnosťou ekonomiky. Cieľom projektu je na základe zhodnotenia vývoja kľúčových faktorov prispievajúcich k rozvoju ľudského kapitálu navrhnúť vlastný index hodnotenia kvality ľudského kapitálu a s cieľom komplexnejšieho zhodnotenia jeho kvality a vplyvu na ekonomický rast a konkurencieschopnosť v prostredí digitálnej ekonomiky.
VEGA 1/0369/24: Právne, ekonomické a etické limity a výzvy umelej inteligencie pri riadení ľudských zdrojov. Riešiteľ: JUDr. Andrej Poruban, PhD.
Anotácia: Projekt vstupuje do takmer neprebádaných vôd novodobého fenoménu umelej inteligencie, ktorej systémy sa čoraz viac presadzujú v rôznych oblastiach vrátane riadenia ľudských zdrojov. Hlavnou zložkou výskumných aktivít je prísne vedecký pohľad na aktuálny stav problematiky v kontexte existujúcej právnej úpravy i regulácie pro futuro. Východiskom sú riziká a nové príležitosti, ktoré prináša automatizácia, najmä pri prijímaní osôb, prideľovaní úloh, rozhodovaní o povýšení či skončení pracovného pomeru. Systémy umelej inteligencie sa tiež používajú na monitorovanie a hodnotenie pracovného výkonu a spracúvajú obrovské množstvo osobných údajov. Je preto užitočné zamerať sa na ich vývoj a aplikáciu v rámci personálneho manažmentu. Výsledky projektu môžu viesť k zlepšeniu postavenia osobitnej skupiny dotknutých osôb, ktorými sú zamestnanci, pretože zložité algoritmy sú vo významnej miere spôsobilé negatívne ovplyvňovať ich živobytie a kariéru.
VEGA 1/0021/23: Systematická štúdia vplyvu koróznych činiteľov na štruktúrne zmeny skla využívané pre biomedicínske účely. Riešiteľ: Ing. Branislav Hruška, PhD.
Anotácia: Problematike korózie a zvetrávania (napr. pôsobením bio-aktívnych liečiv v injekčných liekovkách, ale aj pri skladovaní a zaoceánskom transporte) skla je neustále venovaná značná pozornosť. Už samotná výroba skla je zaťažená veľkou uhlíkovou stopou, preto akékoľvek znehodnotenie výrobku inými slovami degradácia materiálu, môže spôsobiť nielen veľké finančné ale aj enviromentálne dopady. Cieľom projektu je štúdium morfológie povrchu a procesov korózie vybraných druhov skiel určených pre biomedicínske účely. Jednou z možností ako proces korózie študovať je pripraviť si modelové sklá s chemickým zložením identickým pre sklá používané v oblasti medicíny a podrobiť ich komplexnému skúmaniu v koróznom prostredí, ktorému majú byť z hľadiska aplikácie vystavené. Tento prístup poskytne výsledky, ktoré umožnia detailnejší pohlaď na mechanizmus korózie skúmaných skiel a tým prispejú k optimalizácii a výberu skiel vhodných pre uvedené aplikácie v súlade s metódami ich použitia a skladovania.
VEGA 1/0057/23: Hierarchické porézne podporné štruktúry a hydrogélové kompozity z bioaktívnych sklenených nanočastíc/mikrosfér s multiterapeutickým účinkom pre regeneratívnu medicínu. Riešiteľ: Ing. Si Chen, PhD.
Anotácia: Cieľom navrhovaného projektu je vyrobiť hierarchicky porézne bioaktívne sklenené lešenia, podobné kortikálnejkosti na regeneráciu kostí. Očakáva sa, že kombináciou mikroguličiek/nanočastíc z bioaktívneho skla, pomocou lyofilizácie a 3D tlače sa vytvoria hierarchické porézne skelety s orientovanými submilimetrovými pórmi (200 -400 mikrónov) a mikrónovými pórmi (10 - 80 mikrónov) a nanopórmi. Pomer mikrosfér/nanočastíc, štruktúra obetovaných lešení, podmienky lyofilizácie a spekania sa budú optimalizovať na dosiahnutie optimálnych mechanických vlastností, ako aj účinnosti angiogenézy a prieniku buniek. Mikroguličky/nanočastice budú tiež dopované terapeutickými iónmi vrátane bóru, kobaltu, zinku, céru, bizmutu a gália na dosiahnutie biofunkcií podporujúcich angiogenézu, antibakteriálnych a protizápalových účinkov. Multifunkčné hydrogélové kompozity sa získajú počas prípravy poréznych lešení na opravu malých kostných defektov, hojenie rán a regeneráciu mäkkých tkanív.
VEGA 1/0242/23: Vývoj vysoko adhéznych bioepoxidových povlakov na hliníkových zliatinách. Riešiteľ: Ing. Milan Parchovianský, PhD.
Anotácia: Epoxidové povlaky sú jedným z najpoužívanejších materiálov na ochranu proti korózii. Zvýšený záujem o bio-epoxidové povlaky spočíva hlavne v ich použití ako alternatíva k škodlivému a toxickému diglycidyléteru bisfenolu A (DGEBA), ktorý sa používa v niekoľkých spotrebiteľských a priemyselných aplikáciách. Dosiahnutie dobrej adhézie epoxidových povlakov je však zložitý proces, ktorý závisí od viacerých faktorov, napr. chemických väzieb, funkčných skupín a drsnosti substrátu. Dobrá adhézia povlakov však nemusí vždy zaručiť dlhodobú ochranu proti korózii, pretože všetky organické povlaky časom fyzikálne a chemicky starnú. Cieľom tohto projektu je vývoj bio/epoxidovo-kremičitého vrchného povlaku a základného silánového povlaku s vynikajúcou adhéziou a koróznou ochranou hliníkových zliatin (AA2024 a AA7075) využívaných v leteckom priemysle. Hlavná stratégia spočíva v kovalentnom spojení ekologického epoxidového vrchného náteru so silanovým základným náterom na hliník pre náročné antikorózne aplikácie.
VEGA 1/0110/23: Udržateľná recyklácia farmaceutického skla na vysoko porézne fotokatalytické keramické membrány využívané na čistenie odpadovej vody. Riešiteľ: Akansha Mehta, MSc., PhD.
Anotácia: V súčasnosti sa venuje veľká pozornosť potrebe ochrany životného prostredia, najmä v prípade procesov recyklácie skla a čistenia priemyselných odpadových vôd. Keramické membrány v kombinácii s fotokatalýzou sú užitočné ekologické systémy na čistenie odpadových vôd. Niektoré obmedzenia priamo ovplyvňujú výkonnosťmembrán, ako sú: pórovitosť, vyššie výrobné náklady, obsah TiO2, a zanášanie vs. účinnosť membrán. Vzhľadom na tieto obmedzenia sa navrhuje inovatívna stratégia výroby fotokatalytickej keramickej membrány, ktorá sa zameriava na mikroštruktúru integrovanú s chemickými a funkčnými vlastnosťami membrán. Najprv sa uskutoční výroba membrán prostredníctvom upcyklácie odpadového farmaceutického skla z hľadiska dosiahnutia najvyššej otvorenej pórovitosti (> 70 %), imobilizácie TiO2 na dosiahnutie dlhodobej stability/opakovateľnosti. Po druhé, nové techniky 3D tlače prinesú bezprecedentnú možnosť modifikovať dizajn membrán a povrchových vzorov v závislosti od organických zložiek prítomných v odpadových vodách.
VEGA 1/0396/23: Smart riešenia a ich vplyv na sociálno-ekonomický rozvoj regiónov v kontexte Agendy 2030. Riešiteľ: Ing. Eva Ivanová, CSc.
Anotácia: Vedecký projekt reaguje na aktuálne trendy spoločenskej potreby a výziev týkajúcich sa sociálno-ekonomického rozvoja regiónov, a to identifikovaním miery zapojenia týchto jednotiek do konceptu Smart region v nadväznosti na zámery programu Agenda 2030. Pre tieto výzvy a zámery je spoločným menovateľom udržateľný rozvoj, ktorý je hnacou silou sociálno-ekonomickej transformácie regiónov v kontexte regionálnej politiky EÚ. Cieľom projektu je analýza úrovne implementácie konceptu Smart region a jeho dopad na sociálno-ekonomický rozvoj regiónov a hodnotenie plnenia cieľov Agendy 2030 na regionálnej úrovni. Výskumné aktivity budú smerovať nie len k identifikácii miery zapojenia, ale i k identifikácii bariér a potrieb vzťahujúcich sa na problematiku implementácie a rozvoja smart konceptu a programu udržateľného rozvoja vo vybraných regiónoch EÚ. Východisko budú tvoriť sekundárne dáta získané z dostupných národných a európskych databáz a údaje získané na základe vlastného empirického výskumu.